informa
News

2015 Unity Awards nominees announced

Plenty of excellent games are on the slate for the engine's annual award show; statues will be handed out this month in Boston, at the Unite conference.

Unity's Unite conference brings together its development community to disseminate new information about its toolset and exchange lessons on making games in Unity. The company also hands out its Unity Awards, which recognize the best games produced with the engine in the prior year.

This year, the company has added a brand-new "Best VR Experience" category. Those with Unity accounts can vote to select the winners here; the nominees in each category are reproduced below.

Golden Cube

  • Cities: Skylines (Colossal Order)
  • Endless Legend (Amplitude Studios)
  • Her Story (Sam Barlow)
  • Kerbal Space Program (Squad)
  • Ori and the Blind Forest (Moon Studios)
  • Pillars of Eternity (Obsidian Entertainment)

Best 3D Visual Experience

  • Adventures of Poco Eco (POSSIBLE Games)
  • Counterspy (Dynamighty)
  • DeadCore (5 Bits)
  • Endless Legend (Amplitude Studios)
  • Grow Home (Ubisoft Reflections)
  • Mobius Final Fantasy (Square Enix Japan)

Best 2D Visual Experience

  • Alto's Adventure (Snowman)
  • Angry Birds 2 (Rovio)
  • Harold (Moon Spider Studios)
  • Ori and the Blind Forest (Moon Studios)
  • Pillars of Eternity (Obsidian Entertainment)
  • Sunless Sea (Failbetter Games)

Best Gameplay

  • Dungeon of the Endless (Amplitude Studios)
  • Implosion: Never Lose Hope (Rayark)
  • Kerbal Space Program (Squad)
  • Oddworld New 'n' Tasty (Just Add Water)
  • Pillars of Eternity (Obsidian Entertainment)
  • TIS-100 (Zachtronics)

Best Vizsim Project

  • JLG Equipment Simulator (ForgeFX Simulations)
  • Parachute Training Simulator (Pennant PLC)
  • Phalasarna (Dept. of Media & Communication, University of Oslo in collaboration with CodeGrind and Tag of Joy)
  • Rolland Garros TV Studio Application (On Air Proof Studios)
  • Suzuki Virtual Simulator (Umbra Experiencia Interactiva)
  • VMM Wheelhouse Experience (Team True North - Centre for Digital Media in Vancouver, BC)

Best Non-Game Project

  • Collect & Connect Multi-User Interactive Table (Flightless)
  • Flying Dutchman (Deakin Motion.Lab)
  • Monzo (Madfinger Games)
  • Peronio Pop Up Book (Ovni Studios)
  • Toca Kitchen 2 (Toca Boca)
  • UEFA Champions League Nissan Orchestra (Wasd Studio)

Best VR Experience

  • Headmaster (Frame)
  • I Expect You To Die (Schell Games)
  • Job Simulator: The 2050 Archives (Owlchemy Labs)
  • Lucky's Tale (Playful Corp)
  • The Gallery: Six Elements (Cloudhead Games)
  • Tilt Brush (Google)

Asset Store Award

  • Chronos - Time Control (Ludiq)
  • Curved World (Davit Naskidashvili)
  • PopcornFX Particle Effects Plugin (PopcornFX)
  • Script Inspector 3 (Flipbook Games)
  • UBER - Standard Shader Ultra (Tomasz Stobierski)
  • UI - Builder (Beffio)

Best Student Project

  • Anarcute (Anarteam - Supinfogame Rubika)
  • Chronobot (Chronobot Team - ENJMIN)
  • Frog Climbers (TeamCrew - Campus Gotland)
  • TrubadrR (TrubadurR Team - ISART Digital)
  • Ultraflow (Ultrateam - Supinfogame France)
  • VMM Wheelhouse Experience (Team True North - Centre for Digital Media in Vancouver, BC)

Latest Jobs

Infinity Ward

Woodland Hills, California
11.3.21
Sr. Multiplayer Design Scripter/Programmer

Disbelief

Cambridge, Massachusetts
11.3.21
Jr. Programmer

XSEED

Torrance, California
11.3.21
Head of Marketing
More Jobs   

CONNECT WITH US

Register for a
Subscribe to
Follow us

Game Developer Account

Game Developer Newsletter

@gamedevdotcom

Register for a

Game Developer Account

Gain full access to resources (events, white paper, webinars, reports, etc)
Single sign-on to all Informa products

Register
Subscribe to

Game Developer Newsletter

Get daily Game Developer top stories every morning straight into your inbox

Subscribe
Follow us

@gamedevdotcom

Follow us @gamedevdotcom to stay up-to-date with the latest news & insider information about events & more